Jobs


In continuation of earlier office note dated 21-08-2020, Competent Authority has been please to approve the office proposal to postpone the First Preliminary Test for the post of Additional District & Sessions Judge which was to be scheduled soon after Aushara, on account of Monsoon Spell as per advisory issued by Federal and Provincial Governments.

Competent Authority has been pleased to approve the proposal and postponed the First Preliminary Test for the post of Additional District & Sessions Judge (BPS-20) scheduled on 25.08.2020 due to Moharram-ul-Haram.

NOTE: Next Date will be communicated later on.

HYDERABAD DIVISION (EXCEPT THATTA)

Interview of following Qualified Candidates of Hyderabad Division (except district Thatta) for the posts of Assistant (BPS-16), Reader (BS-14) and Data Processing Assistant (BS-12) in Consumer Protection Courts in Sindh are scheduled to be held on Thursday 09.07.2020 at 09:00 a.m. in District & Sessions Court, Jamshoro.

ASSISTANT (BS-16)
S# Name of Candidate Father's/Husband's Name
Domicile District
1 Imran Sultan Muhammad Sultan
Sujawal
2 Zohaib Ali  Peer Dino 
Sujawal
3 Akhlaque Ahmed Ashfaque Ahmed
Sujawal
4 Darpan Kumar Ganga Ram
Sujawal
5 Inamullah Khatti Inayatullah Khatti 
Sujawal
6 Abdul Salam Haji Abdul Aziz
Sujawal
7 Danyal Mushtaque  Mushtaque Ahmed Jafrani
Sujawal
8 Khalilullah Javed Iqbal 
Sujawal
9 Ikram Ali Ghulam Ali
Sujawal

 

READER (BS-14)
S# Name of Candidate Father's/Husband's Name
Domicile District
1 Saifullah Abro Sanaullah Abro
Jamshoro
2 Zaheer Abbas Qureshi Muhammad Muqeem Qureshi
Jamshoro
3 Gul Kashif  Gul Hassan 
Jamshoro
4 Nawab Ali Qurban Ali
Jamshoro
5 Sether Riaz  Sether Ayoub
Jamshoro
6 Abdul Khalique Hafiz Loung Khan
Jamshoro
7 Irfan Ali Memon  RabdiNo Memon
Jamshoro
8 Sajjad Rasool Ghulam Rasool
Jamshoro
9 Gohar Rehman Noor Rehman
Jamshoro
10 Koheyar Khan Khan Muhammad Chhajro
Jamshoro
11 Abid Rasheed Lakho Rasheed Ahmed Lakho
Jamshoro
12 Salahuddin Muhammad Akbar
Jamshoro
13 Athar Hassan Muhammad Hassan
Jamshoro
14 Fahad Babar Babar Iqbal
Jamshoro
15 Tanveer Ahmed Ameer Hamzo
Jamshoro
16 Nusrat Mukhtiar
Jamshoro
17 Waseem Salam Abdul Salam Rajput
Jamshoro
18 Qadir Magsi Azizullah Magsi
Jamshoro
19 Asghar Ali Ghulam Nabi
Jamshoro
20 Kashif Hussain Dawach Khadim Hussain Dawach
Jamshoro
21 Affan-Ur-Rehman  Noor-Ur-Rehman
Jamshoro
22 Bilawal Deedar Deedar Ali
Jamshoro
23 Ghulam Taha Shabir Ahmed
Jamshoro
24 Rabel Ahmed Narejo Abdul Samad Narejo
Jamshoro
25 Muneer Ahmed Manzoor Ali
Matiari
26 Shaique Ahmed Memon  Shafique Ahmed Memon
Matiari
27 Asif Ali Ghulam Qadir
Matiari
28 Faisal Rafique Rafique Ahmed
Matiari
29 Najeebullah  Habibullah 
Matiari
30 Abdul Sattar Faqeer Muhammad
Matiari
31 Zaheer Ahmed Abdul Ghani Jamali
Matiari
32 Faizan Ali Ghulam Rasool
Matiari
33 Yasir Ali  Ghulam Qadir Zargar 
Matiari
34 Fayaz Ahmed Shams Uddin 
Matiari
35 Allah Bachayo Muhammad Talib Ujjan
Matiari
36 Fahad  Muhammad Khan
Matiari
37 Abdul Subhan  Muhammad Nawaz 
Matiari
38 Mehboob Ali Shah Ali Asghar Shah
Matiari
39 Ammar Ahmed  Aftab Ahmed Memon
Matiari
40 Amjad Ali Shabeer Ahmed
Matiari
41 Haseeb Ullah Ghulam Rasool
Matiari
42 Gulab Rai Arjan Das
Matiari
43 Rafeeque Ahmed  Muhammad Bux Nizamani 
Matiari
44 Jawaria Dr Abdul Sattar
Matiari
45 Sajjad Ali Muhammad Khaskheli
Matiari
46 Noeman Wahid Abdul Wahid
Matiari
47 Parvez Zaman Dur Muhammad
Matiari
48 Syed Majid Ali Shah Syed Manzoor Hussain Shah
Matiari
49 Ahmed Raza Ali Nawaz
Sujawal
50 Moiz Ali Qazi Muhammad Ali
Tando Muhammad Khan
51 Muhammad Tarique  Muhammad Yaqoob
Tando Muhammad Khan
52 Atta Muhammad  Shaki Rehman 
Tando Muhammad Khan
53 Ali Mardan Khalil Ahmed
Tando Muhammad Khan
54 Imran Ali Abbas Ali
Tando Muhammad Khan
55 Muharam Ali  Abdul Qadir 
Tando Muhammad Khan
56 Shoaib Ali Ali Sher
Tando Muhammad Khan
57 Fayaz Ahmed  Ahmed Jangsi
Tando Muhammad Khan
58 Dildar Ahmed Bhatti Dost Mohammad Bhatti
Tando Muhammad Khan
59 Zeeshan Khatri Muhammad Usman Khatri
Tando Muhammad Khan
60 Ateeque Ur Rehman Fazal Ur Rehman
Tando Muhammad Khan
61 Ayaz Ali Aijaz Ali
Tando Muhammad Khan
62 Zaid Ahmed Abdul Rauf
Tando Muhammad Khan
63 Sikandar Ali Abdul Ghani
Tando Muhammad Khan
64 Asghar Ali Meer Ali
Tando Muhammad Khan
65 Usama  Jawaid Iqbal 
Tando Muhammad Khan
66 Muhammad Rehan Abdul Majeed
Tando Muhammad Khan

 

DATA PROCESSING ASSISTANT (BS-12)
S# Name of Candidate Father's/Husband's Name
Domicile District
1 Maqsood Ahmed Allah Bux Nizamani
Badin
2 Zohaib Ali Abdul Rasool
Badin
3 Shahzad Ali Shafi Muhammad
Badin
4 Abdul Rasheed Muhammad Yousuf
Badin
5 Abdul Majeed Soomro Muhammad Yaqoob
Badin
6 Muhammad Aarif Muhammad Daoud
Badin
7 Usman Wali Muhammad
Badin
8 Muhammad Tahir Muhammad Qasim Talpur
Badin
9 Zulifqar Ali Deedar Ali
Badin
10 Ali Raza Ghulam Rasool
Badin
11 Abid Khalil Khalil Ahmed
Badin
12 Mumtaz Ali Sajjan
Badin
13 Zulfiqar Ali Rajab Ali
Badin
14 Fayaz Ali  Mazhar Ali Soomro
Badin
15 Iftikhar Ahmed Abdul Majeed
Badin
16 Muhammad Faisal Iqbal Samoon
Badin
17 Muneer Ahmed Allah Bux
Badin
18 Maqsood Ahmed Maqbool Ahmed
Dadu
19 Pirh Yasmeen Muhammad Akram
Dadu
20 Rashid Ali  Muhammad Bux 
Dadu
21 Inam Ali Shah Roshan Ali Shah
Dadu
22 Azhar Ali Mazhar Ali
Dadu
23 Nooruddin Allah Warayo
Dadu
24 Sajjad Hussain  Muhammad Aslam Zounr 
Dadu
25 Zafar Ul Haq Khokhar Noor Muhammad Khokhar
Dadu
26 Nazeer Ahmed Soomro Niaz Hussain
Dadu
27 Liaqat Ali Abdul Majeed
Dadu
28 Arshad Ali Ghulam Muhammad
Dadu
29 Imran Ali Naban Khan
Dadu
30 Tanveer Abbas Nazeer Ahmed
Dadu
31 Sarfaraz Ahmed Shahani Mohammad Suleman Shahani
Dadu
32 Ali Sher Yar Muhammad
Dadu
33 Yasir Mehboob  Mehboob
Dadu
34 Muzafar Hussain Mehboob Ali 
Dadu
35 Sahar Rafique Muhammad Rafique
Dadu
36 Nizakat Ali Kandhro Mumtaz Ali Kandhro
Dadu
37 Mansoor Ali Manan Abdul Manan
Dadu
38 Jamal Ahmed Nizamani Jawaid Ahmed Nizamani
Hyderabad
39 Muhammad Babar Baig Mirza Islam Baig
Hyderabad
40 Javed Ahmed Fazul Muhammad
Hyderabad
41 Gulzareen Ali Manzoor Hussain Mughal
Hyderabad
42 Muhammad Hamza Muhammad Ishtiaque
Hyderabad
43 Muhammad Fahad Ahsan Muhammad Ahsan
Hyderabad
44 Hassan Waris Ali Hassan Mahar
Hyderabad
45 Muhammad Arsalan Fahris Abdul Karim Shaikh
Hyderabad
46 Irfan Ali Shah  Dadan Shah
Hyderabad
47 Mansab Memon Dilawar Hussain
Hyderabad
48 Azeem Murtaza Naseem Murtaza
Hyderabad
49 Ali Asghar  Shabir Ahmed
Hyderabad
50 Mehran Khan Ghous Bux
Hyderabad
51 Mujeeb Ur Rehman  Abdul Rahim 
Hyderabad
52 Abdul Aleem Memon Perwaiz Ahmed Memon
Hyderabad
53 Ali Ahmed Rais Ahmed
Hyderabad
54 Murk Shaikh Altaf Hussain Shaikh Late
Hyderabad
55 Moiz Khan Naeem Uddin Shahid 
Hyderabad
56 Ezhan Ahmed  Illahi Bux
Hyderabad
57 Imran Khan Mazari Mehrab Khan Mazari
Jamshoro
58 Taimoor Khan Shaukat Ali
Jamshoro
59 Alamgir Ahmed Khalique Dino Channa
Jamshoro
60 Amber  Mukhtiar
Jamshoro
61 Abid Ali Riaz Ali
Jamshoro
62 Saddam Hussain Mallah Imam Ali
Jamshoro
63 Ali Hassan Muhammad Usman
Jamshoro
64 Zeeshan Shakeel Shakeel Ahmed Malik
Matiari
65 Kubra Kainat Muhammad Aslam
Matiari
66 Qazi Saifullah  Qazi Azizullah 
Matiari
67 Muhammad Shaheer Muhammad Anwer
Matiari
68 Zakria Ahmed Khan
Matiari
69 Asadullah Mohammad Akram
Sujawal
70 Riaz Ahmed Memon Muhammad Soomar
Sujawal
71 Dodo Yasir Essa Muhammad Essa Bhatti
Sujawal
72 Ushaque Ali Abdul Sattar
Sujawal
73 Muhammad Wajeeh Malik Haji Ghulam Rasool 
Tando Allahyar
74 Ghulam Mujtaba Awaisurehman Ghulam Qadir Daudpoto
Tando Allahyar
75 Ghulam Mustafa Muhammad Ayoob
Tando Allahyar
76 Aatif Ali Shah Ali Asghar Shah
Tando Allahyar
77 Muntazir Mahdi Muhammad Bux
Tando Allahyar
78 Sabir Hussain  Ghulam Hussain
Tando Allahyar
79 Fahad Ali Talpur Amjad Ali Talpur
Tando Muhammad Khan
80 Shah Nawaz Ali Shah Muhammad Saeed Shah
Tando Muhammad Khan
81 Muhammad Ali Ghulam Mustafa Bhatti
Tando Muhammad Khan
82 Sifat Ali Sathio Gul Hassan Sathio
Tando Muhammad Khan
83 Sufi Muharam Ali Sufi Muhammad Ibrahim
Tando Muhammad Khan
84 Fahad Ahmed Pirzada Abdul Qadir
Tando Muhammad Khan
85 Sheraz Ahmed Ali Ghulam 
Tando Muhammad Khan
86 Furqan Ali  Muhammad Bux 
Tando Muhammad Khan
87 Aneel Kumar Bharat Kumar
Tando Muhammad Khan
88 Ghazanfer Hussain Muhammad Hussain
Tando Muhammad Khan
89 Ehtsham Ul Haque Muhammad Akram
Tando Muhammad Khan
90 Rajesh Kumar Shago Mal Thakur
Tando Muhammad Khan

 

Interview of following Qualified Candidates of Hyderabad Division (except district Thatta) for the post of Junior Clerk (BS-11) in Consumer Protection Courts in Sindh are scheduled to be held on Friday 10.07.2020 at 09:00 a.m. in District & Sessions Court, Jamshoro.

JUNIOR CLERK (BS-11)
S# Applicant Name Father Name
Domicile District
1 Naeem Haider Ghulam Haider
Dadu
2 Asif Ali Channa Barkat Ali Channa 
Dadu
3 Abdul Jabbar Juma Khan
Dadu
4 Moula Bux Shamis Uddin Sario
Dadu
5 Amjad Ali   Ali Akbar
Dadu
6 Aqeel Ahmed Dildar Hussain
Dadu
7 Syed Kashif Ali Shah Syed Bachal Shah Lakyari
Dadu
8 Jameel Ahmed Niaz Hussain Panhwar
Dadu
9 Mansoor Mumtaz Mumtaz Ali
Dadu
10 Shahid Ali Abdul Qadir
Dadu
11 Meer Shoaib Shabir Ahmed
Dadu
12 Muhammad Adeel Muhammad Rahim
Dadu
13 Zuhaib Ali Abdul Hameed Khoso
Dadu
14 Abid Ali Muhammad Ramzan
Dadu
15 Sajjad Hussain  Khan Muhammad
Dadu
16 Amjad Hussain Nazar Hussain 
Dadu
17 Safdar Ali Abu Zaffar Qureshi
Dadu
18 Zain-Ul-Abdin Muhib Ali Junejo
Dadu
19 Aamir Ali Muhammad Umar
Dadu
20 Mujeeb Ahmed Thaheem Ghulam Rasool
Dadu
21 Mansoor Ali Aslam Raza Panhwar
Dadu
22 Zahoor Ahmed Memon Abdul Hameed Memon
Dadu
23 Tarique Mirza Peeral Khan
Dadu
24 Saeed Ahmed Abbas Ali Chandio
Dadu
25 Naeem Ali Nabi Bux
Dadu
26 Faisal Khan Wazeer Ali
Dadu
27 Sajjad Ali Sartaj Ali
Dadu
28 Amjad Ali Qurban Ali Khoso
Dadu
29 Sarang Charan  Riaz Ahmed Charan 
Dadu
30 Amir Hussain Shah Hassan Ali Shah
Dadu
31 Shauban Ali Ali Asghar
Dadu
32 Kamran Ahmed Memon Ali Bakhsh Memon
Dadu
33 Wazeer Khan  Datto Khan 
Dadu
34 Mohsin Ali Zafar Ali Khoso
Dadu
35 Mazar Ali Allah Bux
Dadu
36 Saddam Muhammad Hafiz Ghulam Muhammad
Dadu
37 Waseem Ali Manzoor Ali Kalhoro
Dadu
38 Ameer Bux Gadehi  Ghulam Asghar 
Dadu
39 Ghulam Sarwar Umed Ali Solangi
Dadu
40 Aijaz Legahri Mir Hassan
Dadu
41 Israr Ahmed Memon Aftab Ahmed Memon
Dadu
42 Safdar Ali Saif Ali Gorar
Dadu
43 Sanaullah  Shafi Muhammad Channa
Dadu
44 Ghulam Hussain Balouch Mumtaz Ali 
Dadu
45 Ghulam Ali Ghulam Muhammad
Dadu
46 Mahesh Kumar Pireen Mal Oadrajput
Dadu
47 Naveed Channa Niaz Hussain Channa
Dadu
48 Jawed Ali Muhammad Umer Soomro
Dadu
49 Shahneel Muhammad Saddique
Dadu
50 Fahad Ali Muhammad Ayoub
Dadu
51 Sajjad Mustafa Mondar Khan
Dadu
52 Zeeshan Sarwar Ghulam Sarwar
Dadu
53 Shoban Ali Balach Khan
Dadu
54 Liaquat Ali Din Muhammad 
Dadu
55 Zamir Hussain Ghulam Shabir
Dadu
56 Sabir Hussain Muhammad Parial
Dadu
57 Mohsin Ali  Mukhtiar Ali 
Dadu
58 Arslan Ishaque Memon Mohammad Ishaque Memon
Dadu
59 Amjad Hussain Niaz Hussain
Dadu
60 Roshan Ali Ahmed Khan
Dadu
61 Aamir Jamal Jamal U Din Memon
Dadu
62 Fayaz Ali Shahwani Rab Nawaz
Dadu
63 Ubaid Ur Rehman Shahani Mushtaque Ahmed Shahani
Dadu
64 Muntazar Hussain  Ghulam Raza Jamali
Dadu
65 Arif Ali  Gul Hussan 
Dadu
66 Sajjad Ali Muhammad Ayoub 
Dadu
67 Abid Ali Muhammad Ali
Dadu
68 Muhammad Hassan Bilawal Khan
Dadu
69 Sartaj Aziz  Muhammad Ismail 
Dadu
70 Ghulam Qadir Allah Rakhio
Dadu
71 Aqib Ali Abdul Ghafoor Buriro
Dadu
72 Ali Ahmed Yar Muhammad
Dadu
73 Muneer Ahmed Wazeer Ali
Dadu
74 Mumtaz Ali Nawaz Ali Jamali
Dadu
75 Shan Ali Haji Ghulam Nabi
Dadu
76 Zuhaib Ahmed Shafi Mohammad Samejo
Dadu
77 Sadam Hussain  Muhammad Idrees Babar
Dadu
78 Abdul Nabi Abdul Hameed
Dadu
79 Izhar Ali  Muhammad Ramzan
Dadu
80 Safeer Ahmed Mohammad Iqbal Depar
Dadu
81 Mazhar Ali Saeed Khan Vighio
Dadu
82 Fayaz Ali Muhammad Ali
Dadu
83 Ghulam Muhammad  Haji Khan
Dadu
84 Nisar Ali Muhammad Mubeen
Dadu
85 Mohammad Ashfaque Nizamuddin Thatyar
Dadu
86 Javed Ali Mansoor Panhwar
Dadu
87 Ismail Ali Ahmed
Dadu
88 Mehran Ahmed Jamil Ahmed
Dadu
89 Rooma  Jamil Ahmed
Dadu
90 Rameez Habibullah 
Dadu
91 Shahid Ali Meenhon Khan
Dadu
92 Shakeel Ahmed Jamali Haji Jam Jamali
Dadu
93 Yasir Khan Jatoi Ghulam Qadir Jatoi 
Dadu
94 Aftab Ali Shah Ali Shah
Dadu
95 Shayan Majeed Mangi Abdul Majeed Mangi
Dadu
96 Kamran Ali Shamsuddin
Dadu
97 Farhan Ali Ahmed Ali
Dadu
98 Umair Ahmed Wazir Ali
Dadu
99 Javed Ali Rahmatullah
Dadu
100 Sajjad Sikandar
Dadu
101 Asif Ali Birmani Ali Hyder 
Dadu
102 Shakeel Ahmed Muhammad Bashir 
Dadu
103 Sadaqat Ali Muhammad Ramzan Memon
Dadu
104 Ghulam Yaseen Ghulam Qadir
Dadu
105 Younis Murtaza  Ghulam Murtaza
Dadu
106 Tufail Ahmed Iqbal Ahmed 
Dadu
107 Ali Ahmed Ghulam Hyder
Dadu
108 Ayaz Latif Panhwar  Muhammad Qasim Panhwar 
Dadu
109 Abrar Hyder Syed Aftab Ali Shah
Dadu
110 Riyan Ahmed Dahar Riaz U Din Dahar
Dadu
111 Zaheer Ahmed Nazeer Ahmed
Dadu
112 Muhammad Hashim  Gulan Khan
Dadu
113 Abdul Majeed Dhani Bux
Dadu
114 Wajid Hussain Nazar Hussain Naich
Dadu
115 Yawer Hassan Qureshi Ghulam Hassan Qureshi
Jamshoro
116 Waqar Ahmed Dero` Muhammad Nawaz Dero
Jamshoro
117 Noor Muhammad Azad Hussain Memon
Jamshoro
118 Khuda Bux Ghulam Farooq
Jamshoro
119 Ahsan Jawed Jawed Anwar 
Jamshoro
120 Asad Ghulam Muhmmad
Jamshoro
121 Faizan Ali  Abdul Ghafoor
Jamshoro
122 Suhail  Muhammad Aslam
Jamshoro
123 Muhammad Awias Altaf Ahmed Siddiqui
Jamshoro
124 Shamsuddin Abdul Latif
Jamshoro
125 Zeeshan Eijaz Ahmed Channa
Jamshoro
126 Nasir Ahmed Basheer Ahmed
Jamshoro
127 Imran Kunbhar Ghulam Hyder
Jamshoro
128 Marvi Dashi Rahim Bux Kalhoro
Jamshoro
129 Rizwan Ahmed Nazeer Ahmed Soomro
Jamshoro
130 Raheel Hussain  Noor Hussain
Jamshoro
131 Farhat Aziz Abdul Aziz
Jamshoro
132 Adnan Ghulam Muhammad
Jamshoro
133 Muhammad Salman Abdul Rasheed 
Jamshoro
134 Irfan Ali Muhammad Qasim
Jamshoro
135 Muhammad Moazzam Abdul Rehman 
Jamshoro
136 Habib Ur Rehman Hafeez Ur Rehman Umrani
Jamshoro
137 Amir Shamsuddin
Jamshoro
138 Bilawal  Muhammad Shoaib 
Jamshoro
139 Asif Ali Joyo Abdul Sattar Joyo
Jamshoro
140 Shahid Ali Ghulam Hyder 
Jamshoro
141 Waheed Ali Muhammad Achar
Jamshoro
142 Waheed Murad Ahmed Pakhero
Sujawal
143 Samad Ali Khowaja Sadique Ali Khowaja
Sujawal
144 Faraz Ali Memon Zaffar Ali Memon
Sujawal
145 Khuda Yar Ibrahim Soho
Sujawal
146 Asadullah Ghulam Muhammad
Sujawal
147 Mujeeb Ur Rehman Abdul Rehman
Sujawal
148 Rozi Khan Marri Baloch Habibullah Marri
Sujawal
149 Muhammad Moosa Soomro Ali Muhammad Soomro
Sujawal
150 Muhammad Juman Soomro Mumtaz Ali Soomro
Sujawal
151 Sarwan Laghari Darya Khan Laghari
Tando Allahyar
152 Saraz Ali Shad Khan
Tando Allahyar
153 Muhammad Rehan  Muhammad Ramzan 
Tando Allahyar
154 Akhtar Ali Shah Ali Asghar Shah
Tando Allahyar
155 Ahsan Umar Muhammad Umar
Tando Allahyar
156 Farhad Ali Fida Hussain
Tando Allahyar
157 Sanghar Amir Ali
Tando Allahyar
158 Zulqar Nain Dildar Ali
Tando Allahyar
159 Qaisar Ali Juma
Tando Allahyar
160 Shyan Sunder Nandhool Nandlal
Tando Allahyar
161 Muzafar Bahawal
Tando Allahyar
162 Aizaz Gul Ghulam Rasool
Tando Allahyar
163 Shahzaib Rab Dino
Tando Allahyar
164 Muhammad Rafique Muhammad Nawaz
Tando Allahyar
165 Aqeel Hussain Ghulam Murtaza
Tando Allahyar
166 Muhammad Tahir Mubarak Ali
Tando Allahyar
167 Shahnawaz Mohammad Usman
Tando Allahyar
168 Ashraf Hussain Ghulam Hussain
Tando Allahyar
169 Lutif Ali Hajijumoon Muhammad Saleem
Tando Allahyar
170 Gulab Giyanchand
Tando Allahyar
171 Ali Muhammad  Ramzan
Tando Allahyar
172 Ayaz Ahmed Muhammad Sharif
Tando Allahyar
173 Muhammad Khan Muneer Ahmed
Tando Allahyar
174 Gul Muhammad Abdul Raoof
Tando Allahyar
175 Meer Murtaza Ghulam Qadir
Tando Allahyar
176 Abdul Mateen  Badar-U-Din Nizamani
Tando Muhammad Khan
177 Shahzeb Shahid Ali
Tando Muhammad Khan
178 Muhammad Abdullah Mole Dino
Tando Muhammad Khan
179 Zohaib Hassan Ameer Ali
Tando Muhammad Khan
180 Waqar Ahmed Manzoor Ahmed
Tando Muhammad Khan
181 Abdul Jabbar Noor Muhammad
Tando Muhammad Khan
182 Inzamam Ul Haq  Ali Gohar
Tando Muhammad Khan
183 Muhammad Ibrahim  Zahid Ali
Tando Muhammad Khan
184 Abdul Qavee Baderuddin
Tando Muhammad Khan
185 Sodho Khan Qadir Bux
Tando Muhammad Khan
186 Shoaib Usama  Wahid Hassan 
Tando Muhammad Khan
187 Muhammad Yousuf Gul Muhammad
Tando Muhammad Khan
188 Minhaj Ul Islam Muhammad Aslam Nizamani
Tando Muhammad Khan
189 Shahwaiz Muhammad Hanif
Tando Muhammad Khan
190 Umar Farooq Haji Quresh Muhammad
Tando Muhammad Khan
191 Sajid Hussain Samoon Shouket Hussain Samoon
Tando Muhammad Khan
192 Ghulam Shabir Wali Muhammad
Tando Muhammad Khan
193 Sayed Mansoor Ali Shah Manzoor Ali Shah
Tando Muhammad Khan
194 Abdul Hameed/ Faran Memon  Muhammad Bux Memon
Tando Muhammad Khan
195 Waqar Ali Zulfiqar Ali
Tando Muhammad Khan
196 Raza Ali Muhammad Uris
Tando Muhammad Khan
197 Saeedullah Muhammad Ali
Tando Muhammad Khan
198 Azad Ubaid Talpur Ubaid Ullah
Tando Muhammad Khan
199 Fayaz Ahmed Khizar
Tando Muhammad Khan
200 Muhammad Saleh Abdul Kareem
Tando Muhammad Khan

 

LARKANA DIVISION

Interview of following Qualified Candidates of Larkana Division for the following posts in Consumer Protection Courts in Sindh are scheduled to be held on Monday 06.07.2020 at 9:00 a.m. in High Court of Sindh, Circuit Court, Larkana.

READER (BS-14)
S# Name of Candidate Father's/Husband's Name
Domicile District
1 Abdul Malik Tarique Ali
Jacobabad
2 Mansoor Ahmed Muhammad Malook
Jacobabad
3 Mahmood Ali Zakir Hussain 
Jacobabad
4 Sagar Ali Ghous Bux
Jacobabad
5 Sadam Hussain Ali Asghar 
Jacobabad
6 Neeraj Kumar More Chand
Jacobabad
7 Jani Beg Piyaro Khan Noonari
Jacobabad
8 Nadeem Abdul Ghafoor
Jacobabad
9 Shan  Bahram Khan 
Jacobabad
10 Attaullah Tariq Ali
Jacobabad
11 Shahid Ali Muhammad Ishaque
Jacobabad
12 Aftab Ahmed Kanrani Muhammad Salih Kanrani
Jacobabad
13 Zulfiqar Ali Rasool Bakhsh
Jacobabad
14 Asif Ali  Abdul Aziz
Jacobabad
15 Zohaib Qaimuddin
Jacobabad
16 Ghulam Muhammad Bhatti Allah Bux
Jacobabad
17 Aamir Razak Abdul Razak
Jacobabad
18 Moula Bukhsh Mushtaque Ahmed
Jacobabad
19 Nadir Hussain Mushtaque 
Jacobabad
20 Sajadullah Shabir Ahmed
Jacobabad
21 Sajjad Ali Manzoor Ahmed
Jacobabad
22 Toufique Ahmed  Muhammad Rafique 
Jacobabad
23 Abdul Qadeer  Barkat Ali
Jacobabad

 

DATA PROCESSING ASSISTANT (BS-12)
S# Name of Candidate Father's/Husband's Name
Domicile District
1 Majid Hussain Khalti Shahnawaz Khalti
Kashmore
2 Kamran Ahmed Qurban Ahmed
Kashmore
3 Rajib Ali Punhal Khan
Kashmore
4 Farhan Ali Manzoor Ahmed
Kashmore
5 Zahid Hussain Zakir Hussain
Kashmore
6 Fatib Hussain Suhriyani Fateh Muhammad Suhriyani 
Kashmore
7 Irfan Ali  Shams Uddin 
Kashmore
8 Moez Ahmed Malik Mumtaz Ali Malik
Kashmore
9 Waqas Ahmed Muhammad Ismail
Kashmore
10 Mansoor Ali Muhammad Bachal
Kashmore
11 Imam Bux Mir Hassan
Kashmore
12 Ghulam Abbas Noor Muhammad Shaikh
Kashmore
13 Muhammad Tarique Ahmed Ali Pathan
Kashmore
14 Muhammad Ahmed Iltaf Hussain
Kashmore
15 Faisal Gul Ghulam Qader
Kashmore
16 Saifullah Abdullah
Qambar Shahdadkot
17 Mansoor Ali Manthar Ali Mangi
Qambar Shahdadkot
18 Ghulam Mustafa Wali Muhammad
Qambar Shahdadkot
19 Suhail Ahmed Chandio Nazeer Ahmed Chandio
Qambar Shahdadkot
20 Jawaid Ali Muhammad Khan Mangnejo 
Qambar Shahdadkot
21 Sumaira Chandio Mohammad Essa
Qambar Shahdadkot
22 Ghulam Siddique Shafi Muhammad Abro
Qambar Shahdadkot
23 Muhammad Usman Muhammad Suleman
Qambar Shahdadkot
24 Imran Ali Aijaz Ali Ansari
Qambar Shahdadkot
25 Lutuf Ali Liaquat Ali Sodher
Qambar Shahdadkot
26 Farooque Ahmed Qazi Mohammad Ali
Qambar Shahdadkot
27 Abdul Rasheed Chandio Shah Muhammad
Qambar Shahdadkot
28 Muhammad Bilal Arbab Ali Abbasi
Qambar Shahdadkot
29 Abdul Jabbar Abdul Ghafoor Tunio
Qambar Shahdadkot
30 Mumtaz Ali Taan Hussain Chandio
Qambar Shahdadkot
31 Shuaib Ali  Roshan Ali Buriro 
Qambar Shahdadkot

 

JUNIOR CLERK (BS-11)
S# Applicant Name Father Name
Domicile District
1 Abdul Latif Abdul Hakeem
Qambar Shahdadkot
2 Aamir Ali Abdul Hameed 
Qambar Shahdadkot
3 Azmatullah Shaikh  Nazeer Ahmed 
Qambar Shahdadkot
4 Ubedullah Arbab Ali Lolai
Qambar Shahdadkot
5 Ahsan Ali Roshan Ali
Qambar Shahdadkot
6 Ghulam Fareed  Ali Bux
Qambar Shahdadkot
7 Altaf Hussain Nawaz Ali Mugheri
Qambar Shahdadkot
8 Abdul Waheed  Sache Dino 
Qambar Shahdadkot
9 Sajid Ali Qurban Ali Tunio
Qambar Shahdadkot
10 Safdar Ali Sangi Hassan
Qambar Shahdadkot
11 Majid Hashim Muhammad Hashim
Qambar Shahdadkot
12 Inayatullah Supro  Kifayatullah 
Qambar Shahdadkot
13 Masood Ahmed Manzoor Ali
Qambar Shahdadkot
14 Syed Suhail Ahmed Shah Syed Imam Ali Ishah
Qambar Shahdadkot
15 Sadam Hussain Ali Gul Kango
Qambar Shahdadkot
16 Rizwan Ali Aijaz Ali
Qambar Shahdadkot
17 Hadi Jawad Hussain Shah Sajjad Hussain Shah Syed
Qambar Shahdadkot
18 Feroz Khan Manzoor Hussain Soomro
Qambar Shahdadkot
19 Hassan Raza Asif Ali
Qambar Shahdadkot
20 Asif Ali Gul Hassan Hakro
Qambar Shahdadkot
21 Muhammad Saleem Lal Bakhsh
Qambar Shahdadkot
22 Azan Wajid Wajid Ali Hakro
Qambar Shahdadkot
23 Ghulam Abbas Lashari  Muhammad Hussain 
Qambar Shahdadkot
24 Waqar Ahmed Chandio Fateh Muhammad Chandio
Qambar Shahdadkot
25 Khursheed Ahmed  Mohammad Ibrahim Chandio 
Qambar Shahdadkot
26 Saira Chandio Mohammad Essa
Qambar Shahdadkot
27 Abdul Ghaffar Ghulam Akbar
Qambar Shahdadkot
28 Shahid Hussain Yar Muhammad Jamali
Qambar Shahdadkot
29 Maqsood Ali Manthar Ali Mangi
Qambar Shahdadkot
30 Hamadullah Ghulam Nabi
Qambar Shahdadkot
31 Muhammad Usman Abdul Hussain Chandio
Qambar Shahdadkot
32 Shahnawaz Shaman
Qambar Shahdadkot
33 Zohaib Wadho Khairal
Qambar Shahdadkot
34 Hizbullah Nawab Ali Massan
Qambar Shahdadkot
35 Abdul Ghaffar Ahmed Ali 
Qambar Shahdadkot
36 Muneer Ahmed Tufail Ahmed
Qambar Shahdadkot
37 Muhammad Yousif Ghulam Ullah Mugheri
Qambar Shahdadkot
38 Ali Anwer Shah Ghulam Mustafa Shah
Qambar Shahdadkot
39 Sakhawat Ali Liaqat Ali Chandio
Qambar Shahdadkot
40 Zafarullah  Muhammad Khan Magsi
Qambar Shahdadkot
41 Asadullah Abdul Hadi Bhutto
Qambar Shahdadkot
42 Abdul Basit Zulifqar Ali Bhutto
Qambar Shahdadkot
43 Abid Hussain Muhammad Waryal Mirani
Qambar Shahdadkot
44 Mansoor Ahmed Karim Bakhsh Mirani
Qambar Shahdadkot
45 Ghulam Shabeer Mohammad Hassan
Qambar Shahdadkot
46 Bilawal Rehmatullah
Qambar Shahdadkot
47 Hassan Ali Roshan Ali Larik
Qambar Shahdadkot
48 Ahmed Ali Muhammad Ayoub
Qambar Shahdadkot
49 Aasma Chandio Muhammad Essa
Qambar Shahdadkot
50 Sarfraz Ali  Sikandar Ali Brohi  
Qambar Shahdadkot
51 Muhammad Mohsin Noor Ahmed Shaikh
Qambar Shahdadkot
52 Samiullah  Nasrullah Brohi 
Qambar Shahdadkot
53 Babar Ali  Liaquat Ali Junejo 
Qambar Shahdadkot
54 Zuhaib Ali Fida Hussain
Qambar Shahdadkot
55 Farhatullah  Barkat Ali
Qambar Shahdadkot
56 Imran Ali Ali Akbar Soomro
Qambar Shahdadkot

 

SUKKUR DIVISION

Interview of following Qualified Candidates of Sukkur Division for the following posts in Consumer Protection Courts in Sindh are scheduled to be held on Tuesday 07.07.2020 at 9:00 a.m. in High Court of Sindh, Bench at Sukkur.

READER (BS-14)
S# Name of Candidate Father's/Husband's Name
Domicile District
1 Waseem Ahmed Saeed Ahmed
Ghotki
2 Abdul Majid Allahando Khan
Ghotki
3 Allah Dad  Bangul Khan
Ghotki
4 Anil Kumar Nanik Ram
Ghotki
5 Abdul Rauf Muhammad Hassan 
Ghotki
6 Abdul Qadeer Muhammad Aslam
Ghotki
7 Kapeel Dev Nandoo Ram
Ghotki
8 Wahid Bakhsh Ghulam Muhammad
Ghotki
9 Karam U Din Habib Ur Rehman
Ghotki
10 Usman Ali Ahmed Khan
Ghotki
11 Zain Ul Abdeen  Abdul Wahid 
Ghotki
12 Sajjad Hussain Ghulam Qadir
Ghotki
13 Bhagwan Das  Gurdass
Ghotki
14 Bashir Ahmed Mahar Shafi Muhammad
Ghotki
15 Agha Shaheen Khan  Ali Gohar Khan 
Ghotki
16 Ghulam Safdar Manzoor Ahmed
Ghotki
17 Shah Nawaz  Allah Dewayo
Ghotki
18 Sikandar Ali Sahib Khan
Ghotki
19 Abdul Rauf Haji
Ghotki
20 Abdul Razaque Ali Hassan
Ghotki
21 Rashid Ali Rasheed Ahmed
Ghotki
22 Sumair Khan Munawar Ali Khan
Ghotki
23 Wijesh Kumar Gardhan Das
Ghotki
24 Ranjeet Kumar  Kundan Jee
Ghotki
25 Nazeer Ahmed  Abdul Hafeez Soomro 
Ghotki
26 Waheed Ahmed Asghar Ali
Ghotki
27 Abdul Khalique Allah Warayo
Ghotki
28 Farman Ali Qurban Ali 
Ghotki
29 Nasrullah Adam Ali Shar
Ghotki
30 Abdul Ghafoor Amir Bux
Ghotki
31 Hafeez-Ur-Rehman Habibur Rehman
Ghotki
32 Javed Ahmed Shah Shabir Ahmed Shah
Ghotki
33 Majid Ali Abdul Waheed
Ghotki
34 Jamsher Ali Muhammad Rafique
Ghotki
35 Yasir Ali Jamal Din
Ghotki
36 Abdul Haseeb  Ubedullah
Ghotki
37 Zohaib Hassan Muhammad Hayat
Ghotki
38 Fazal Ur Rehman Ghulam Qadir
Ghotki
39 Pawan Lal Nandoo
Ghotki
40 Altaf Ahmed  Muhammad Nawaz
Ghotki
41 Shahbaz Hafeez Shahani Baloch Hafeez Ahmed Shahani Baloch
Ghotki
42 Muhammad Ibrar Aslam Muhammad Aslam
Ghotki
43 Shahid Hussain Ali Muhammad
Ghotki
44 Naveed Ahmed Muhammad Essa
Ghotki
45 Illahi Bux Rasool Bux Hakro
Ghotki
46 Muzaffar Ali Qurban Ali
Ghotki
47 Tarique Hassan  Rahim Bux Kolachi 
Ghotki
48 Muhammad Ibrahim Gul Khan
Ghotki
49 Ghulam Nabi Mohammad Malook
Ghotki
50 Shafqat Ali Atta Muhammad
Ghotki

 

DATA PROCESSING ASSISTANT (BS-12)
S# Name of Candidate Father's/Husband's Name
Domicile District
1 Ashraf Ali Shah Bismillah Shah
Khairpur
2 Gulfam Irshad Ali Channa
Khairpur
3 Abdullah Muhammad Ashraf
Khairpur
4 Muhammad Shafique Muhammad Yousif Kharal
Khairpur
5 Junaid Ahmed Ghulam Sarwar Memon
Khairpur
6 Abdul Rasool Abdul Sattar Jiskani
Khairpur
7 Muhammad Arsalan Bashir Ahmed
Khairpur
8 Basit Ali Nisar Ali
Khairpur
9 Tanveer Ali Rab Dino
Khairpur
10 Abdul Razzaque Mohammad Qabil
Khairpur
11 Abdul Qayum Khuhro Muhammad Usman Khuhro
Khairpur
12 Kareem Dino Ghulam Shabir
Khairpur
13 Arbab Ali Muhammad Usman Soomro 
Khairpur
14 Abdul Shakoor  Shams Uddin
Khairpur
15 Ghulam Sarwar Lodro Manzoor Hussain Lodro
Khairpur

 

JUNIOR CLERK (BS-11)
S# Applicant Name Father Name
Domicile District
1 Kifayatullah  Abdul Shakoor
Ghotki
2 Rahman Ali Ghulam Murtaza
Ghotki
3 Waheed Ahmed Sajan Chachar
Ghotki
4 Mohammad Mohsin Mohammad Yaqoob
Ghotki
5 Izhar Ali Nasrullah 
Ghotki
6 Abdul Sattar Meer Hassan
Ghotki
7 Abdul Malik Abdul Sattar
Ghotki
8 Abdul Haleem Allah Dewayo
Ghotki
9 Abdul Sattar Abdul Rahman
Ghotki
10 Raja Ahmed Nawaz Ali Nawaz
Ghotki
11 Shahbaz Ali  Abdul Hameed
Ghotki
12 Shahid Ali Ghulam Fareed
Ghotki
13 Ghulam Murtaza Malik Dino
Ghotki
14 Muhammad Munawar  Abdul Qudoos 
Ghotki
15 Pyar Ali Ghazanfar Mehdi
Ghotki
16 Arshad Ali Allah Dino
Ghotki
17 Babar Ali Abdul Wahab Laghari
Ghotki
18 Saleemullah Khawand Bux
Ghotki
19 Farooq Ahmed Sher Muhammad
Ghotki
20 Shafqat Ali Hakim Ali
Ghotki
21 Aftab Ali Dayo Shafquat Ali Dayo
Ghotki
22 Mushtaque Ahmed Ghulam Sarwar
Ghotki
23 Tanzeel U Rehman  Attaullah 
Ghotki
24 Imran Ali Manzoor Ali
Ghotki
25 Abdul Karim Abdul Rahseed
Ghotki
26 Allah Rakhiyo Abdul Qadir 
Ghotki
27 Imran Ali Muhammad Ishaque
Ghotki
28 Wajid Ali Ali Gul
Ghotki
29 Chandar Kumar Newand
Ghotki
30 Amanullah  Abdullah
Ghotki
31 Muhammad Tasleem  Ghulam Hyder
Ghotki
32 Shafqatullah Lal Bux
Ghotki
33 Abdul Farooq Muhammad Hashim 
Ghotki
34 Mansoor Ahmed Abdul Razaque
Ghotki
35 Shahid Hussain Ghulam Sarwar
Ghotki
36 Asif Ali Saeedal
Ghotki
37 Anwar Hussain Niaz Mohammad
Ghotki
38 Wasim Hassan Mukhtiar Ahmed Kolachi
Ghotki
39 Ahmed Bux Ashique Hussain Soomro
Ghotki
40 Karam Hussain Shah Syed Mureed Hassan Shah
Ghotki
41 Muhammad Tarique Mazhar Ali
Ghotki
42 Syed Aon Muhammad Shah Syed Muhammad Shah
Ghotki
43 Sultan Ahmed Imam Ud Din
Ghotki
44 Zulfiqar Ali Muhammad Amin
Ghotki
45 Mohammad Farooq Gahno Khan
Ghotki
46 Suneel Kumar Kishoo Ram
Ghotki
47 Zeeshan Ali Wazir Ali
Sukkur
48 Riaz Ali Ghulam Rasool Jamro
Sukkur
49 Mir Tasadarq Hussain Mir Bisharat Hussain
Sukkur
50 Muhammad Haseeb Muhammad Haneef Pathan
Sukkur
51 Muhammad Ibrahim Sher Muhammad
Sukkur
52 Imran Ali Abdul Aziz
Sukkur
53 Naimatullah Arbab Ali
Sukkur
54 Mohammad Faiz Ur Rahman Mohammad Riaz
Sukkur
55 Umer Fareed Ghulam Fareed 
Sukkur
56 Irfan Ali Muhammad Mirza
Sukkur
57 Muhammad Siddique Azad Ali
Sukkur
58 Darya Khan Muhammad Alam Bhutto
Sukkur
59 Mumtaz Ali  Noor Muhammad 
Sukkur
60 Faizan Imamuddin
Sukkur
61 Salman Jawaid  Jawaid Ahmed Qureshi
Sukkur
62 Imdad Hussain Kandero
Sukkur
63 Muhammad Ali Shoukat Hussain
Sukkur
64 Hamza Abdul Rehman Khalid Farooq Sefullah
Sukkur
65 Abdul Basit Afroz Ali
Sukkur
66 Farooque Ahmed Abdul Haque
Sukkur
67 Abdul Ghani Muhammad Jaffar
Sukkur
68 Muhammad Rajeel Gul Khan Saadal Ali Gul Khan Kamal
Sukkur
69 Farhan Ali Shaikh Shafqat Ali Shaikh
Sukkur
70 Ameer Hamza Sarfraz Ahmed
Sukkur
71 Shah Hassan  Hassan Sohail 
Sukkur
72 Muhammad Jahangeer Korai Muhammad Aslam Korai
Sukkur
73 Muhammad Israr Muhammad Ismail
Sukkur
74 Abdul Majeed  Peer Bux
Sukkur
75 Haresh Kumar Sirichand Lal
Sukkur
76 Shakeeb Ahmed Rafique Ahmed
Sukkur
77 Kaleemullah Seelro Abdul Majeed Seelro
Sukkur
78 Ali Hyder Shah Zahid Hussain Shah
Sukkur
79 Saif Ali Muhammad Ameen
Sukkur
80 Fiaz Hussain Ghulam Hyder
Sukkur
81 Ikramullah  Khameeso 
Sukkur
82 Saadat Hussain Abro Khadim Hussain Abro
Sukkur
83 Muhammad Mujtaba Shaikh Abdul Waheed Shaikh
Sukkur
84 Imtiaz Gul Mumtaz Ali
Sukkur
85 Majid Hussain Abdul Rashid Soomro
Sukkur
86 Abdul Rehman Shakeel Ahmed
Sukkur
87 Kashif  Nazeer Ahmed
Sukkur
88 Asif Ali Abdul Ghani
Sukkur
89 Junaid Jamshed Jamshed Ahmed 
Sukkur
90 Kamran Ali Moula Bux
Sukkur
91 Ali Gul Ali Gohar
Sukkur
92 Aveenash Sirichand Lal
Sukkur
93 Ahsan Ali Abrar Hussain Soomro
Sukkur
94 Ali Sher Soomro  Dil Sher  Ahmed
Sukkur
95 Bilal Nadeem Akbar
Sukkur
96 Muhammad Azeem Arz Muhammad
Sukkur
97 Maroof Ali Mazhar Ali Late
Sukkur
98 Abdul Ghani Memon Abdul Sattar Memon
Sukkur
99 Zohaib Azam Mohammad Azam
Sukkur
100 Raza Ali  Mir Muhammad Khan 
Sukkur
101 Muhammad Ismaeel  Abdul Ghafoor 
Sukkur
102 Shahzaman Shaikh Abdul Sattar Shaikh
Sukkur
103 Muhammad Hassan Muhammad Ishaque
Sukkur
104 Sarfraz Ahmed Muhammad Amin
Sukkur

 

SHAHEED BENAZIRABAD DIVISION

Interview of following Qualified Candidates of Shaheed Benazirabad Division for the following posts in Consumer Protection Courts in Sindh are scheduled to be held on Wednesday 08.07.2020 at 9:00 a.m. in District & Sessions Court, Shaheed Benazirabad.

READER (BS-14)
S# Name of Candidate Father's/Husband's Name
Domicile District
1 Manzar Hussain  Khadim Hussain 
Naushahro Feroze
2 Rashid Ali Ghulam Sarwar
Naushahro Feroze
3 Jawaid Ahmed Solangi Sahib DiNo Solangi
Naushahro Feroze
4 Kashif Hussain Manzoor Hussain 
Naushahro Feroze
5 Rashid Ali Ghulam Rasool
Naushahro Feroze
6 Ameer Hyder Shah Gulab Shah
Naushahro Feroze
7 Asif Ali Muhammad Hashim 
Naushahro Feroze
8 Yasir Shabbir Ghulam Shabbir
Naushahro Feroze
9 Aakash Ahmed Gulzar Ahmed
Naushahro Feroze
10 Majid Ali  Munwar Ahmed 
Naushahro Feroze
11 Waseem Raza Raza Hussain
Naushahro Feroze
12 Syed Izhar Ali Shah Syed Naban Ali Shah
Naushahro Feroze
13 Mudasir Ali Ujjan Mazhar Ali Ujjan 
Naushahro Feroze
14 Dhani Bux Abdul Sami
Naushahro Feroze
15 Maqsood Ahmed Maqbool Ahmed
Naushahro Feroze
16 Amjad Gul Abro Muhammad Bux Abro
Naushahro Feroze
17 Abdul Qadir Muhammad Yakoob Soomro
Naushahro Feroze
18 Allah Rato Sikander Ali
Naushahro Feroze
19 Sikandar Ali Zulfiqar Ali
Naushahro Feroze
20 Shuja Ul Hassan Memon Ansar Ul Hassan Memon
Naushahro Feroze
21 Ghulam Murtaza  Khair Muhammad
Naushahro Feroze
22 Abdul Sattar Faiz Muhammad
Naushahro Feroze
23 Zahid Hussain Siyal Muharam Khan
Naushahro Feroze
24 Faheem Ahmed Arbab Ali Bhatti
Naushahro Feroze
25 Mohammad Qasim Nadeem Akhtar 
Naushahro Feroze
26 Sadaqat Ali Ali Akbar 
Naushahro Feroze
27 Abdul Rahim  Ghulam Muhammad
Naushahro Feroze
28 Shaharyar Gul Abdul Jabbar
Naushahro Feroze
29 Muhammad Asif Sher Muhammad
Naushahro Feroze
30 Waheed Ali Ghulam Murtaza
Naushahro Feroze
31 Asif Ali Wakeel U Din
Naushahro Feroze
32 Ghulam Raza Ghulam Abbas
Naushahro Feroze
33 Imtiaz Ali Larik Ghulam Qadir Larik
Naushahro Feroze
34 Mast Ali Ali Murad Khaskheli
Naushahro Feroze
35 Manzoor Ali Morio  Abdul Rahim 
Naushahro Feroze
36 Nasir Ali Shah Ali Jalbani
Naushahro Feroze
37 Zakiir Hussain Muhammad Zakria 
Naushahro Feroze
38 Irfan Ali Muhammad Ishaque 
Naushahro Feroze
39 Manzar Salamullah Late Salamullah
Naushahro Feroze
40 Adam Ali Muhammad Sachal
Naushahro Feroze
41 Zaheer Hussain Bashir Ahmed
Naushahro Feroze
42 Muhammad Yaqoob Abdul Sattar
Naushahro Feroze
43 Hussun Darya Mouj Darya Shah
Naushahro Feroze
44 Jawaria Hameed Abdul Hameed 
Naushahro Feroze
45 Mansoor Soomro Hussain Bux
Naushahro Feroze
46 Abdul Malik Muhammad Yakoob Soomro
Naushahro Feroze
47 Asghar Ali Ahmed Ali
Naushahro Feroze
48 Abdul Hanan Memon  Muhammad Waseem 
Naushahro Feroze
49 Sheraz Habib Habibullah Tunio
Naushahro Feroze
50 Aun E Muhammad Asghar Ali Buriro
Naushahro Feroze
51 Imtiaz Ali Muhammad Umar
Naushahro Feroze
52 Shamshad Hussain Muhammad Juman
Naushahro Feroze
53 Sadam Hussain  Abdul Rehman
Naushahro Feroze
54 Maqbool Ahmed Muhammad Roshan Solangi
Naushahro Feroze
55 Sajjad Ali Sahito Muhammad Hassan Sahito
Naushahro Feroze
56 Azhar Hussain Tawakal Hussain Memon
Naushahro Feroze
57 Muhammad Shan Ghulamullah Buriro
Naushahro Feroze
58 Rashid Hussain Ghulam Hussain
Naushahro Feroze
59 Kashif Ali  Mumtaz Ali
Naushahro Feroze
60 Munwar Din  Anwar Ahmed
Naushahro Feroze
61 Bilal Ahmed  Mushtaque Ahmed 
Sanghar
62 Tayyab Anwar Muhammad Anwar
Sanghar
63 Asad Allah Rakha
Sanghar
64 Mansoor Gul Muhammad Haroon Khoso
Sanghar
65 Adnan Javed Javed Ahmed
Sanghar
66 Muhammad Musawer Hussain Ashique Hussain
Sanghar
67 Ghulam Jaffar Ghulam Hussain
Sanghar
68 Shahzeb Khan Pathan Nisar Ahmed
Sanghar
69 Muhammad Bilal  Zulfiqar Ali
Sanghar
70 Tarique Ali  Din Muhammad 
Sanghar
71 Abdul Latif  Allah DiNo 
Sanghar
72 Insaf Ali Muhammad Hashim
Sanghar
73 Ahsan Ali Allah Rakha
Sanghar
74 Muhammad Asif Anwar Ali
Sanghar
75 Muhammad Asif  Zarnab Gul
Sanghar
76 Muhammad Azam Muhammad Khan
Sanghar
77 Asif Ahmed Rajab Ali
Sanghar
78 Ali Taar Balouch Nazar Hussain
Sanghar
79 Muhammad Afzal  Muhammad Pervaiz 
Sanghar
80 Din Muhammad  Niaz Ali
Sanghar
81 Umair Nazir  Nazir Hussain Awan 
Sanghar
82 Javed Anwar Ali Anwar
Sanghar
83 Muhammad Rashid Molvi Ahmed Ali
Sanghar
84 Asad Ali Muhammad Iqbal
Sanghar
85 Waryam Khan  Allah Dito Zardari 
Sanghar
86 Sardar Ali Aijaz Ali Zardari
Sanghar
87 Waqar Ahmed Muhammad Juman
Sanghar
88 Rawat Khan Nazir Ahmed
Sanghar
89 Imran Ali Noor Muhammad
Sanghar
90 Ghulam Rasool  Ghulam Qadir
Sanghar
91 Aftab Ahmed Muhammad Yousif
Sanghar
92 Abdul Rasheed Mir Muhammad
Sanghar
93 Shahzad Mehmood Mehmood
Sanghar
94 Idrees Muhammad Siddique
Sanghar
95 Javed Iqbal  Liaquat Ali
Sanghar
96 Muharam Khan  Akram Khan 
Sanghar
97 Nand Kumar LooNo
Sanghar
98 Youdhestar Mohan
Sanghar
99 Farooq Azam  Jan Muhammad Lakho
Sanghar

 

DATA PROCESSING ASSISTANT (BS-12)
S# Name of Candidate Father's/Husband's Name
Domicile District
1 Shakeel Ahmed  Iqbal Hussain
Naushahro Feroze
2 Touseef Raja Haji Qadir Bux
Naushahro Feroze
3 Aakash Ali Baig Muhammad
Naushahro Feroze
4 Aftab Ahmed Solangi Mushtaque Ahmed Solangi
Naushahro Feroze
5 Shafi Muhammad Abdul Kabeer
Naushahro Feroze
6 Tahseen Raza Karim Bux
Naushahro Feroze
7 Sarfraz Ghulam Murtaza
Naushahro Feroze
8 Muhammad Awais Abdul Hafeez Soomro
Naushahro Feroze
9 Inayat Ali Bohio Gulzar Ali Bohio 
Naushahro Feroze
10 Naveed Ahmed Mehmood Khan
Naushahro Feroze
11 Adil Ali Loang Khan 
Naushahro Feroze
12 Muhammad Saleem Mazhar Uddin
Naushahro Feroze
13 Gada Hussain Khadim Hussain
Naushahro Feroze
14 Waseem Ahmed Wahid Bux
Naushahro Feroze
15 Sajjad Hussain Ujjan Muhammad Pinjal
Naushahro Feroze
16 Ali Abbas Nasim Akhtar
Naushahro Feroze
17 Abdul Basit Abdul Hadi
Naushahro Feroze
18 Iftikhar Hussain Ashique Hussain
Naushahro Feroze
19 Sanaullah Buriro Muhammad Nazeer Buriro
Naushahro Feroze
20 Adil  Liaquat Ali
Sanghar
21 Shahzad Abdul Hafeez
Sanghar
22 Zahid Hussain  Ameer Hussain
Sanghar
23 Muhammad Aamir Ghulam Muhammad Saand
Sanghar
24 Muhammad Arab Din Muhammad
Sanghar
25 Abdul Ghafoor Abdul Wahid
Sanghar
26 Usama Hussain  Khadim Hussain 
Sanghar
27 Abdul Zaheer Abdul Karim Channa
Sanghar
28 Taimoor Ali Muhammad Aslam
Sanghar
29 Muhammad Humayoon Adeeb Mubarak Ali
Sanghar
30 Natesh Kumar Dr Bhag Chand
Sanghar
31 Dilawar Hussain  Muhammad Iqbal
Sanghar
32 Arshad Ali Allah Bux
Sanghar
33 Ayaz Ali Amin Mohammad
Sanghar
34 Muhammad Arif Muhammad Taqqi
Sanghar
35 Farhan Ali Saindad
Shaheed Benazirabad
36 Imtiaz Ali Mumtaz Ali
Shaheed Benazirabad
37 Ali Raza Asif Ali
Shaheed Benazirabad
38 Ali Raza  Ali Haider Jamali 
Shaheed Benazirabad
39 Azam Khan Muhammad Hanif
Shaheed Benazirabad
40 Muhammad Faheem Muhammad Hanif
Shaheed Benazirabad
41 Faraz Ali Memon  Hidayat Ali Memon 
Shaheed Benazirabad
42 Irfan Ali Haji Ali Gul
Shaheed Benazirabad
43 Mashood Raza Zaheer Muhammad
Shaheed Benazirabad
44 Nisar Ahmed  Sher Muhammad Bhumbh
Shaheed Benazirabad
45 Ghulam Hyder Kolachi Mubarak Ali
Shaheed Benazirabad
46 Haji Khan Meer Muhammad
Shaheed Benazirabad
47 Arslan Hamadullah Juno
Shaheed Benazirabad
48 Sajjad Ghazi Khan 
Shaheed Benazirabad
49 Jawad Hussain Shaikh Ghullam Shabbir
Shaheed Benazirabad
50 Fahad Rasool Ghulam Rasool Awan
Shaheed Benazirabad
51 Bisharat Hussain Shafqat Hussain
Shaheed Benazirabad

MIRPURKHAS DIVISION

Interview of following Qualified Candidates of Mirpurkhas Division for the following posts in Consumer Protection Courts in Sindh are scheduled to be held on Saturday 11.07.2020 at 9:00 a.m. in District & Sessions Court, Mirpurkhas.

READER (BS-14)
S# Name of Candidate Father's/Husband's Name
Domicile District
1 Muhammad Waqas Muhammad Riaz
Mirpurkhas
2 Ravi Parkash Parkash Baboo
Mirpurkhas
3 Noman Ali Muhammad Munawar
Mirpurkhas
4 Dheeraj Shagan
Mirpurkhas
5 Sanaullah Anwar Mir Wali Muhammad
Mirpurkhas
6 Attaullah Wali Muhammad
Mirpurkhas
7 Muhammad Awais Gulzar Ali
Mirpurkhas
8 Mushtaque Ali Dur Muhammad
Mirpurkhas
9 Ayaz Hussain Syed Sabir Ali
Mirpurkhas
10 Bilal Atta Atta Muhammad 
Mirpurkhas
11 Bilawal  Abdul Majeed 
Mirpurkhas
12 Sanaullah  Muhammad Waryam 
Mirpurkhas
13 Khawar Ali Memon Ghous Bux Memon 
Mirpurkhas
14 Fahad Hussain  Mohammad Umer 
Mirpurkhas
15 Ghulam Mustafa Abdul Qadir
Mirpurkhas
16 Usama Hassan  Saeed Ali
Mirpurkhas
17 Aurangzaib Malook Khan
Mirpurkhas
18 Mohsin Ali Mohammad Arshad
Mirpurkhas
19 Ali Nawaz Abdul Ghafoor 
Tharparkar
20 Jugto Mal Gango Mal
Tharparkar
21 Sanjay Kumar Ladoo
Tharparkar
22 Vibheshan Satram Das
Tharparkar
23 Dileep Kumar Soojan Das
Tharparkar
24 Utam Prem
Tharparkar
25 Girdari Lal Mevo
Tharparkar
26 Atta Ur Rehman Khamiso
Tharparkar
27 Mukesh Kumar Preetam
Tharparkar
28 Ghulam Murtaza Muhammad Yameen 
Tharparkar
29 Shahdev  Sawai
Tharparkar
30 Sadam Hussain Abdul Rehman
Tharparkar
31 Mathan Kumar  Greesh Kumar 
Tharparkar
32 Chander Parkash Ramesh 
Tharparkar
33 Sandeep Kumar Moti Lal
Tharparkar
34 Aneel Kumar Jawaro Mal
Tharparkar
35 Sohil Ahmed  Abdul Latif 
Tharparkar
36 Amanullah  Hidayatullah 
Tharparkar
37 Hamesh Raj Mane Raj
Umerkot
38 Abdul Hafeez Muhammad Qasim
Umerkot
39 Allah DiNo Fawad Ahmed
Umerkot
40 Abdul Rauf Mir Khan
Umerkot
41 Kashafudduja Khan  Parwaiz Akhtar 
Umerkot
42 Nirdosh Herlal
Umerkot
43 Asad Ali Ali Gohar  Alias Kale Khan
Umerkot
44 Ali Abbas Abdul Karim
Umerkot
45 Abdul Ghani  Noor Muhammad 
Umerkot
46 Haque Nawaz Abdullah
Umerkot
47 Muhammad Qasim Jan Muhammad
Umerkot
48 Faraz Ayaz Kachelo
Umerkot
49 Javed  Muhammad Saleh 
Umerkot
50 Fayyaz Ahmed Muhammad Yousif
Umerkot
51 Sadam Ali Muhammad Ibrahim
Umerkot
52 Wahab Ali Ali Sher
Umerkot
53 Asad Ali Dhani Bux
Umerkot
54 Allah Bachayo  Muhammad Ishaque
Umerkot
55 Mehboob Ali Allah Dito
Umerkot
56 Sarmad LakhadiNo
Umerkot
57 Vikram Das  Teekam Das
Umerkot
58 Sadam Hussain Muhammad Umer
Umerkot
59 Dolat Singh Ratan Singh
Umerkot
60 Rajesh Kumar Dalpat
Umerkot
61 Altaf  Rasool Bukhsh
Umerkot

 

DATA PROCESSING ASSISTANT (BS-12)
S# Name of Candidate Father's/Husband's Name
Domicile District
1 Vivek Anand Dr Ghansham
Mirpurkhas
2 Ashique Ali Muhammad Ishaque
Mirpurkhas
3 Sikander Ali Muhammad Siddique Mangrio
Mirpurkhas
4 Qurban Ali Khan Muhammad
Tharparkar
5 Thakaro Tejo
Tharparkar
6 Rustam Ali Sultan Ahmed
Umerkot
7 Om Parkash Madhu Das
Umerkot
8 Wazir Ali Jan Muhammad
Umerkot
9 Ghansham Das Haroo Mall
Umerkot
10 Mansoor Ali Muhammad Soomar
Umerkot
11 Jai Dev Tara Chand
Umerkot

 

JUNIOR CLERK (BS-11)
S# Applicant Name Father Name
Domicile District
1 Wajid Hussain Muhammad Hanif
Mirpurkhas
2 Junaid Gul Muhammad 
Mirpurkhas
3 Nilash Kumar Gurmukh Das
Mirpurkhas
4 Ansar Ahmed Narejo Ghulam Hyder Narejo
Mirpurkhas
5 Ali Raza Muhammad Shafique
Mirpurkhas
6 Hafeez Ullah Matloob Ahmed
Mirpurkhas
7 Ramesh Kumar Kirshan
Mirpurkhas
8 Imran Hussain Nazakat Hussain
Mirpurkhas
9 Raza Muhammad Ghulam Muhammd
Mirpurkhas
10 Dileep Kumar  Gulji Mal
Tharparkar
11 Muhammad Saleem Allah Warayo
Tharparkar
12 Muhammad Asad Abdul Karim 
Tharparkar
13 Ali Nawaz Abdul Wahid
Tharparkar
14 Vimal Kumar Dileep Kumar
Tharparkar
15 Tejmal Singh Sardar Singh
Tharparkar
16 Sarwar Jan Muhammad
Tharparkar
17 Deewan Hardas Mal
Tharparkar
18 Shoaib Muhammad Muhammad Essa
Tharparkar
19 Rajesh Kumar  Nandlal 
Tharparkar
20 Danesh Kumar Gianchchand
Tharparkar
21 Ilim Ul Din Mohammad Saifal
Tharparkar
22 Shamsher Ali Allah Dino
Tharparkar
23 Ghulam Hyder Mir Muhammad
Tharparkar
24 Gotam Chatur Chatro
Tharparkar
25 Parshan Dev Subash
Tharparkar
26 Om Pirkash Debo
Tharparkar
27 Muzafar Ali Rahimoon  Fida Muhammad Rahimoon
Tharparkar
28 Khalid Ahmed Muhammad Usman
Tharparkar
29 Amir Hassan Jumoon Khan
Tharparkar
30 Rajab Ali Sultan Ahmed
Umerkot
31 Jaipal Puri Doongar Puri
Umerkot
32 Imam Bukhsh Abdul Latif
Umerkot
33 Ghulam Nabi Hussain
Umerkot
34 Abdul Karim Muhammad Ramzan
Umerkot
35 Jeevraj Sono
Umerkot
36 Samar Hussain Fida Hussain
Umerkot
37 Mohammad Aftab  Mohammad Rafique
Umerkot
38 Dileep Kumar Kirshan
Umerkot
39 Abdul Razaque Iqbal Ahmed
Umerkot
40 Kapil Dev Satram Das
Umerkot
41 Abdul Aziz Abdul Sattar
Umerkot
42 Mahesh Kumar Deepchand
Umerkot
43 Sarwan Sanwal
Umerkot
44 Jai Kumar  Jhaman Das 
Umerkot
45 Khuda Dost Sukhio
Umerkot
46 Kheem Chand Lai Daran
Umerkot
47 Jethanand Govind
Umerkot
48 Muhammad Younis Muhammad Ibrahim
Umerkot
49 Syed Hasnain Haider  Syed Rizwan Ali Shah
Umerkot
50 Suresh Kumar Herchand
Umerkot
51 Muhammad Zeeshan  Muhammad Boota 
Umerkot

 

SUBJECTS ASSISTANT(BS-16) READER(BS-14) DATA PROCESSING ASSISTANT (BS-12) JUNIOR CLERK (BS-11)
English Grammar 20% 20% 20% 20%
English Vocabulary 10% 10% 10% 10%
Analogies 10% --- --- ---
Analytical Reasoning 10% 10% --- 10%
Computer (Basic &
MS Office)/I.T related for the post of DPA only
30% 30% 50% 30%
Mathematics (Basic &Arithmetic) 10% 15% 10% 15%
General Knowledge (Pak Affairs &  Current Affairs) 10% 15% 10% 15%
Total 100% 100% 100% 100%

NOTE: FOR ANY QUERY PERTAINING TO TEST, PLEASE CONTACT SIBA TESTING SERVICE.

LIST OF CANDIDATES DECLARED SUCCESSFUL TO BE APPOINTED AS ADDITIONAL DISTRICT & SESSIONS JUDGE :-


After interview and overall evaluation by Hon’ble PSB on 19.12.2019, following candidate has been declared successful.

S.NO.

ROLL NO

NAME & FATHER'S NAME OF CANDIDATE

1

14

Mr. Abdul Hafeez S/o Abdul Haque

The following persons are hereby appointed to the posts as mentioned in the following tables in the Consumer Protection Courts of Sindh at the Districts as mentioned against their names:-


LIST OF SELECTED CANDIDATES AT CONSUMER PROTECTION COURTS OF SINDH

 

FOLLOWING CANDIDATES WHO HAVE SECURED AN AGGREGATE OF 60% MARKS IN BOTH PAPERS ARE ELIGIBLE FOR INTERVIEW.


ELIGIBLE CANDIDATES FOR INTERVIEW FOR ADJ

 

THE INTERVIEW OF SELECTED CANDIDATES HAS BEEN SCHEDULED ON 19TH DECEMBER 2019 @ 03:00 P.M. REPORTING TIME 02:30 P.M. AT COMMITTEE ROOM, MAIN BUILDING, HIGH COURT OF SINDH, KARACHI.

THE RESULT OF 2ND WRITTEN SUBJECTIVE TEST FOR THE POST OF ADDITIONAL DISTRICT & SESSIONS JUDGE HELD ON 18-10-2019 & 19-10-2019 HAS BEEN ANNOUNCED:-


RESULT OF SECOND WRITTEN TEST FOR THE POST OF ADJ

THE FOLLOWING CANDIDATES HAVE SECURED 60% OR ABOVE MARKS IN THE FIRST PRELIMINARY TEST FOR THE POST OF ADDITIONAL DISTRICT & SESSIONS JUDGE HELD ON 6TH OCTOBER, 2019 AND DECLARED ELIGIBLE FOR SECOND WRITTEN SUBJECTIVE TEST :-

ELIGIBLE CANDIDATES FOR SECOND WRITTEN SUBJECTIVE TEST


THE SECOND SUBJECTIVE TEST WILL BE HELD ON FRIDAY, 18TH OCTOBER, 2019 AT 02:30 P.M. (REPORTING TIME 02:00 P.M.) AND SATURDAY, 19TH OCTOBER, 2019 AT 10:00 A.M. (REPORTING TIME 09:00 A.M.) AT 5TH FLOOR, NEW BUILDING, HIGH COURT OF SINDH, KARACHI). THE TEST WILL BE COMPRISED ON TWO PAPERS OF 100 MARKS EACH OF 3 HOURS DURATION WHICH WILL BE TERMED AS PAPER-I AND PAPER-II.


NOTE: THE ELIGIBLE CANDIDATES, WHO DO NOT RECEIVE THE TEST CALL LETTERS TILL 15TH OCTOBER, 2019, MAY OBTAIN THE DUPLICATE THEREOF FROM THE OFFICE OF THE ADDL. M.I.T-I, HIGH COURT OF SINDH, KARACHI, DURING OFFICE HOURS ON 16TH TO 17TH OCTOBER, 2019. FOR ANY QUIERY 021-99203151- 57 EXT.352.

THE RESULT OF FIRST PRELIMINARY TEST FOR THE POST OF ADDITIONAL DISTRICT & SESSIONS JUDGE HELD ON SUNDAY, 06th OCTOBER, 2019 IN THE LAWN OF SINDH HIGH COURT AT KARACHI, HAS BEEN ANNOUNCED BY SUKKUR IBA TESTING SERVICE (STS) AND CAN BE SEEN BY VISITING THE FOLLOWING LINK:-


RESULT OF FIRST PRELIMINARY TEST FOR THE POST OF ADDITIONAL DISTRICT & SESSIONS JUDGE

THE CANDIDATES WHO APPREARED IN THE FIRST PRELIMINARY TEST MAY APPLY FOR RECHECKING/RECOUNTING OF MARKS, AND MAY SEND THEIR APPLICATION DIRECTLY TO SUKKUR IBA TESTING SERVICE (STS) FOR ACTION AT THEIR END, (IF SO DESIRE.) INSTEAD OF SENDING THEIR APPLICATION TO THIS COURT.


LIST OF ELIGIBLE CANDIDATES FOR PARTICIPATION IN THE FIRST MCQs TEST TO BE HELD ON SUNDAY, 06th OCTOBER, 2019 AT 10:00 A.M. IN THE LAWN OF SINDH HIGH COURT, KARACHI, FOR RECRUITMENT TO THE POST OF ADDITIONAL DISTRICT & SESSIONS JUDGE.



LIST OF ELIGIBLE CANDIDATES FOR FIRST MCQs TEST FOR THE POST OF ADJ

THE PRELIMINARY OBJECTIVE TEST (M.C.Qs.) FOR THE POST OF ADDITIONAL DISTRICT & SESSIONS JUDGE IS SCHEDULED TO BE HELD ON SUNDAY, 06TH OCTOBER, 2019 AT 10:00 A.M. AT THE LAWN OF SINDH HIGH COURT, KARACHI, WHICH WILL BE CONDUCTED BY SIBA TESTING SERVICE (STS). THE REPORTING TIME FOR TEST IS 9:00 A.M. AND NO CANDIDATE SHALL BE PERMITTED TO ENTER IN THE EXAMINATION HALL AFTER 9:30 A.M.


THERE WILL BE 100 QUESTIONS IN THE MCQs TEST TO BE SOLVED WITHIN 120 MINUTES. FORMAT OF MCQs WILL COMPRISE AS FOLLOW:


i) 60 PERCENT QUESTIONS RELATING TO LAW.
ii) 40 PERCENT QUESTIONS RELATING TO ENGLISH LANGUAGE.


THE CANDIDATES ARE INFORMED THAT THE TEST CALL LETTERS ARE AVAILABLE AT SIBA TESTING SERVICE (STS) WEBSITE, WHICH CAN BE DOWNLOADED FROM http://eslip.sts.net.pk

THE CANDIDATES OBTAINING MINIMUM 60% MARKS IN THE PRELIMINARY TEST WILL BE ELIGIBLE TO APPEAR FOR THE SECOND WRITTEN TEST CONSISTING OF 2 PAPERS OF 3 HOURS DURATION WHICH IS SCHEDULED TO BE HELD ON FRIDAY, THE 18TH OCTOBER, 2019 AND SATURDAY, THE 19TH OCTOBER, 2019.

Interview List of following Qualified Candidates of Karachi Division and District Thatta for the following posts in Consumer Protection Courts in Sindh are scheduled to be held on Monday 02.09.2019 at 12:30 p.m. in the office of Learned MIT-II, 2nd floor, Old Annexe Building, High Court of Sindh, Karachi.

ASSISTANT (BS-16)
S.No Name of Candidate Father's Name Domicile District Division  
1 Shaoor Ahmed Ijaz Ahmad South Karachi Karachi
2 Kaleemullah Shaikh Manzoor Ahmed Shaikh East Karachi Karachi
3 Shehbaz Khan Ghulam Nabi West Karachi Karachi
4 Ebadur Rehman Talha Muhammad Shafique Korangi Karachi Karachi
5 Syed Tauqeer Nawaz Shah Nawaz Shah East Karachi Karachi
6 Ahmed Raza Muhammad Hussain South Karachi Karachi
7 Shakeel Ahmed Ghulam Rasool Thatta Hyderabad 
8 Muhammad Saeed  Ahmed Khan  Thatta Hyderabad 
9 Syed Hamza Hussain Abid Hussain Central Karachi Karachi
10 Abdul Rehman Sultan Ahemd Malir Karachi Karachi
11 Manzar Nazar Nazar Muhammad Malir Karachi Karachi
12 Khawaja Waleed Hussain Khawaja Manzar Hamid Central Karachi Karachi
13 Syed Muhammad Naqi Rizvi Syed Ali Ishrat Rizvi Central Karachi Karachi
14 Farhan Ali Khan Ali Khan East Karachi Karachi
15 Ghulam Mujtaba Ghulam Qadir Korangi Karachi Karachi
READER (BS-14)
S.No. Name of Candidate Father's Name Domicile District Division  
1 Abdul Majeed Muhammad Awais Sheikh East Karachi Karachi
JUNIOR CLERK (BS-11)
S.No Name of Candidate Father's Name Domicile District Division  
1 Adil Zaman Amal Khan West Karachi Karachi
2 Raja Zuhaib Ali  Manzoor Ali East Karachi Karachi
3 Rana Khurram Nisar Nisar Ahmed East Karachi Karachi

Note: Schedule of Interview of qualified/successful candidates of remaining districts will be announced/uploaded soon.



THE FOLLOWING CANDIDATES HAVE SECURED 60% OR ABOVE MARKS IN THE FIRST PRELIMINARY TEST FOR THE POST OF ADDITIONAL DISTRICT & SESSIONS JUDGE HELD ON 28TH APRIL, 2019 AND DECLARED ELIGIBLE FOR SECOND WRITTEN SUBJECTIVE TEST :-


ELIGIBLE CANDIDATES FOR SECOND WRITTEN SUBJECTIVE TEST


THE SECOND SUBJECTIVE TEST WILL BE HELD ON SATURDAY, 18TH MAY, 2019 AND SUNDAY, 19TH MAY, 2019 AT 10:00 A.M. (REPORTING TIME 09:00 A.M. AT 5TH FLOOR, NEW BUILDING, HIGH COURT OF SINDH, KARACHI). THE TEST WILL BE COMPRISED ON TWO PAPERS OF 100 MARKS EACH OF 3 HOURS DURATION WHICH WILL BE TERMED AS PAPER-I AND PAPER-II.


NOTE: THE ELIGIBLE CANDIDATES, WHO DO NOT RECEIVE THE TEST CALL LETTERS TILL 15th MAY, 2019, MAY OBTAIN THE DUPLICATE THEREOF FROM THE OFFICE OF THE ADDL. M.I.T-I, HIGH COURT OF SINDH, KARACHI, DURING OFFICE HOURS ON 16TH TO 17TH MAY, 2019. FOR ANY QUIERY 021-99203151- 57 EXT.352.


NOTE: THE RESULT OF FIRST PRELIMINARY TEST FOR THE POST OF ADDITIONAL DISTRICT & SESSIONS JUDGE HELD ON SUNDAY, 28th APRIL, 2019 IN THE LAWN OF SINDH HIGH COURT AT KARACHI, HAS BEEN ANNOUNCED BY SUKKUR IBA TESTING SERVICE (STS) AND CAN BE SEEN BY VISITING THE FOLLOWING LINK:-

 

RESULT OF FIRST PRELIMINARY TEST FOR THE POST OF ADDITIONAL DISTRICT & SESSIONS JUDGE

THE CANDIDATES WHO APPREARED IN THE FIRST PRELIMINARY TEST MAY APPLY FOR RECHECKING/RECOUNTING OF MARKS, AND MAY SEND THEIR APPLICATION DIRECTLY TO SUKKUR IBA TESTING SERVICE (STS) FOR ACTION AT THEIR END, (IF SO DESIRE.) INSTEAD OF SENDING THEIR APPLICATION TO THIS COURT.

 

 

THE PRELIMINARY OBJECTIVE TEST (M.C.Qs.) FOR THE POST OF ADDITIONAL DISTRICT & SESSIONS JUDGE HELD ON SUNDAY 07-04-2019 AT THE LAWN OF HIGH COURT OF SINDH, KARACHI HAS BEEN CANCELLED ON THE REQUEST OF SIBA TESTING SERVICE (STS).


THE PRELIMINARY OBJECTIVE TEST (M.C.Qs.) FOR THE POST OF ADDITIONAL DISTRICT & SESSIONS JUDGE IS RESCHEDULED TO BE HELD ON SUNDAY, 28TH APRIL, 2019 AT 10:00 A.M. AT THE LAWN OF SINDH HIGH COURT, KARACHI, WHICH WILL BE CONDUCTED BY SIBA TESTING SERVICE (STS). THE REPORTING TIME FOR TEST IS 9:00 A.M. AND NO CANDIDATE SHALL BE PERMITTED TO ENTER IN THE EXAMINATION HALL AFTER 9:30 A.M. ALL CANDIDATES ARE REQUIRED TO BRING ORIGINAL TEST LETTER AND ORGINAL C.N.I.C. ANY CANDIDATE NOT IN POSSESSION OF ORGINAL C.N.I.C. WILL NOT BE ALLOWED TO ENTER THE EXAMINATION HALL.


THERE WILL BE 100 QUESTIONS IN THE MCQs TEST TO BE SOLVED WITHIN 120 MINUTES. FORMAT OF MCQs WILL COMPRISE AS FOLLOW:


  1. 60 PERCENT QUESTION RELATING TO LAW
  2. I) 40 PERCENT QUESTIONS RELATING TO ENGLISH LANGUAGE.

THE CANDIDATES ARE INFORMED THAT THE FRESH TEST CALL LETTERS ARE AVAILABLE AT SIBA TESTING SERVICE (STS) WEBSITE, WHICH CAN BE DOWNLOADED FROM http://eslip.sts.net.pk


THE CANDIDATES OBTAINING MINIMUM 60% MARKS IN THE PRELIMINARY TEST WILL BE ELIGIBLE TO APPEAR FOR THE SECOND WRITTEN TEST CONSISTING OF 2 PAPERS OF 3 HOURS DURATION DATE FOR WHICH WOULD BE ANNOUNCED LATER.

CIVIL JUDGE & JUDICIAL MAGISTRATE (B-18) RESULTS


NAMES OF SUCCESSFUL CANDIDATES FROM SERIAL NO. 42 TO 93 FROM THE MERIT WISE LIST RECOMMENDED FOR APPOINTMENT TO THE POST OF CIVIL JUDGE & JUDICIAL MAGISTRATE (B-18). THE RECOMMENDATION SHALL BE FINAL AND CONCLUDING.
Sr. No. Merit List No. Roll No. Name
1 42 689
Farman Ali Tagar
2 43 152
Abdul Waheed
3 44 1151
Majid Ali
4 45 1885
Rozina Qambrani
5 46 1187
Manzoor Khan Dharejo
6 47 576
Benazir Ashraf
7 48 853
Hatim Sakhi Rajper
8 49 1825
Raja Mashahood Hussain
9 50 1923
Sadique Ali Brohi
10 51 2562
Zahid Hussain
11 52 153
Abdul Waheed Abbasi
12 53 2118
Shafique Ahmed
13 54 2299
Suman Kumari
14 55 249
Aijaz Ali
15 56 2
Aadil Aziz
16 57 2291
Suhail Naeem
17 58 801
Ghulam Sarwar Solangi
18 59 1887
Rubina Bhutto
19 60 1589
Mustaque Ali
20 61 975
Irshad Ali
21 62 1114
Kosar Gabol
22 63 1643
Naqash Dilawar
23 64 1091
Khalid Sattar
24 65 1198
Mariam Saba
25 66 2330
Syed Haseeb Shah
26 67 1245
Mir Hassan Noonari
27 68 1804
Rafique Ahmed
28 69 1972
Sajad Ahmed
29 70 2460
Wajid Ali
30 71 887
Ibrar Ali
31 72 2517
Yasir Arafat Seelro
32 73 1716
Niazam Ali Ujjan
33 74 1687
Nazia Abrejo
34 75 865
Hina Rasheed
35 76 1810
Raheel s/o Samsam Ali Khan
36 77 2464
Wajid Ali
37 78 2467
Wajid Khan Kunbhar
38 79 882
Humera d/o Shoukat Ali
39 80 1135
Madad Ali
40 81 2378
Tahir Hussain
41 82 2414
Tarique Ali Mir Jat
42 83 2317
Syed Akhtar Hussain
43 84 155
Abdul Wajid Rahuja
44 85 1499
Muhammad Waqas Afzal
45 86 285
Ali Ashgar Babar
46 87 598
Daina Kumari
47 88 939
Imtiaz Hussain Bhutto
48 89 2132
Shah Muhammad Ameen Rashdi
49 90 781
Ghulam Mustafa
50 91 1721
Nokar Abbas Mangrio
51 92 1901
Saba Turk
52 93 1259
Mir Shahnawaz Khan

NOTE: THE LIST CONTAINING THE RECOMMENDATION CEASE TO HAVE EFFECT FOR ANY FUTURE VACANCIES, FOR ALL INTENT AND PURPOSE.

CIVIL JUDGE & JUDICIAL MAGISTRATE (B-18) RESULTS


NAMES OF SUCCESSFUL CANDIDATES FROM THE MERIT WISE LIST RECOMMENDED FOR APPOINTMENT TO THE POST OF CIVIL JUDGE & JUDICIAL MAGISTRATE (B-18)
Merit List No. Roll No. Name
1. 1436 Muhammad Naveed Baig
2. 588 Bilawal s/o Dhani Dino
3. 187 Adil Nazir
4. 383 Anam Ayub
5. 2440 Ume Farwa
6. 886 Hyder Ali
7. 1838 Rana Saifullah Hassan
8. 1526 Mujeeb Rahman
9. 337 Altaf Hussain
10. 437 Asadullah Memon
11. 820 Gulraiz Memon
12. 1696 Niaz Hussain
13. 2578 Zameer Ahmed
14. 1120 Lala Asad
15. 1609 Nadeem Ali Buriro
16. 2441 Umesh Harjani
17. 751 Ghulam Faiz Sajid
18. 130 Abdul Saleem
19. 1003 Jameel Mustafa
20. 91 Abdul Momin Kalhoro
21. 1846 Rashid Ali Ujjan
22. 2582 Zamir Hussain
23. 841 Hamad Zahid
24. 2484 Waqar Hussain
25. 1837 Ramzan Ali
26. 879 Humaira d/o Imamuddin Otho
27. 1463 Muhammad Sajad
28. 463 Asif Ali
29. 1375 Muhammad Daud
30. 2099 Sayed Andal Shah
31. 603 Danish Batool
32. 1235 Mehtab d/o Allah Warayo
33. 1539 Mukhtiar Ali
34. 440 Asadullah Qureshi
35. 1079 Khalid Hussain
36. 538 Azeem s/o Anwer Ali Khuwaja
37. 1859 Rehana Ahsan
38. 1638 Najeebullah Soomro
39. 1873 Rizwan Ahmed Soomro
40. 24 Abdul Ahad
41. 141 Abdul Sattar

THE CANDIDATES FROM SR.NO.42 ONWARDS OF THE MERIT LIST ARE ALSO RECOMMENDED FOR APPOINTMENT TO THE POST OF CIVIL JUDGE & JUDICIAL MAGISTRATE (B-18) AGAINST THE VACANCIES WHICH WOULD BE FALLEN VACANT ON COMPLETION OF THE PROCESS OF DEPARTMENTAL PROMOTION COMMITTEE STARTING FROM 10TH FEBRUARY, 2018.


LIST OF CANDIDATES DECLARED SUCCESSFUL TO BE APPOINTED AS ADDITIONAL DISTRICT & SESSIONS JUDGE.



After interview and overall evaluation on 07.12.2018, following candidate has been declared successful candidate.

S.NO.

ROLL NO

NAME & FATHER'S NAME OF CANDIDATE

1

520

Mr. Liaqat Ali Khoso S/o Abdullah Khoso

 



THE RESULT OF 2ND WRITTEN SUBJECTIVE TEST FOR THE POST OF ADDITIONAL DISTRICT & SESSIONS JUDGE HELD ON 08-09-2018 & 09-09-2018 HAS BEEN ANNOUNCED.

 

RESULT OF SECOND WRITTEN SUBJECTIVE TEST FOR ADJ

 



FOLLOWING CANDIDATES WHO HAVE SECURED AN AGGREGATE OF 60% MARKS IN BOTH PAPERS ARE ELIGIBLE FOR INTERVIEW.

 

ELIGIBLE CANDIDATES FOR INTERVIEW FOR ADJ


THE INTERVIEW OF SELECTED CANDIDATES HAS BEEN SCHEDULED ON 7TH DECEMBER 2018 @ 03:00 P.M. REPORTING TIME 02:30 P.M. AT COMMITTEE ROOM, MAIN BUILDING, HIGH COURT OF SINDH, KARACHI.

 


THE FOLLOWING CANDIDATES HAVE SECURED 60% OR ABOVE MARKS IN THE FIRST PRELIMINARY TEST FOR THE POST OF ADDITIONAL DISTRICT & SESSIONS JUDGE HELD ON 11TH AUGUST, 2018 AND DECLARED ELIGIBLE FOR SECOND WRITTEN SUBJECTIVE TEST :-

 

ELIGIBLE CANDIDATES FOR SECOND WRITTEN SUBJECTIVE TEST

 

THE SECOND SUBJECTIVE TEST SCHEDULED ON 1ST & 2ND SEPTEMBER, 2018 HAS BEEN POSTPONED AND NOW THE SAME WILL BE HELD ON SATURDAY, 8th SEPTEMBER, 2018 AND SUNDAY, 9th SEPTEMBER, 2018 AT 10:00 A.M. (REPORTING TIME 09:00 A.M. AT REGISTRAR OFFICE, HIGH COURT OF SINDH, KARACHI). THE TEST WILL BE COMPRISED ON TWO PAPERS OF 100 MARKS EACH OF 3 HOURS DURATION WHICH WILL BE TERMED AS PAPER-I AND PAPER-II.

 


NOTE: THE RESULT OF FIRST PRELIMINARY TEST FOR THE POST OF ADDITIONAL DISTRICT & SESSIONS JUDGE HELD ON SATURDAY, 11th AUGUST, 2018 IN THE LAWN OF SINDH HIGH COURT AT KARACHI, HAS BEEN ANNOUNCED BY SUKKUR IBA TESTING SERVICE (STS) AND CAN BE SEEN BY VISITING THE FOLLOWING LINK:-

 

RESULT OF FIRST PRELIMINARY TEST FOR THE POST OF ADDITIONAL DISTRICT & SESSIONS JUDGE


THE CANDIDATES WHO APPREARED IN THE FIRST PRELIMINARY TEST MAY APPLY FOR RECHECKING/RECOUNTING OF MARKS, AND MAY SEND THEIR APPLICATION DIRECTLY TO SUKKUR IBA TESTING SERVICE (STS) FOR ACTION AT THEIR END, (IF SO DESIRE.) INSTEAD OF SENDING THEIR APPLICATION TO THIS COURT.

ANNOUNCEMENT


After conducting interviews held on 21.07.2018, the Hon'ble Selection Board has been pleased to recommend the following candidates for appointment to the posts and place mentioned against their names.

ASSISTANT ACCOUNTANT (BPS-14)

S.No.

Name of Candidate

Place of Appointment

1

Mahdi Hassan s/o Lal Dino

Sukkur

2

Vikesh Kumar s/o Tillu Mal

Hyderabad

LODGE CARETAKER (BPS-14)

S.No.

Name of Candidate

Place of Appointment

3

Shoukat Ali s/o Muhammad Hassan

Sukkur

JUNIOR TRANSLATOR (BPS-13)

S.No.

Name of Candidate

Place of Appointment

4

Faizan Muhammad s/o Khan Muhammad

Karachi

5

Tashkeel Ahmed Farooqui s/o Sohail Ahmed Farooqui

Karachi

6

Zahid Ali s/o Abdul Karim

Sukkur

 


Judgments News
News

More...

Notifications

More...

Judgments