Honourable Justice

Justice_Qaisar_Ahmed_Hamidi

Mr.Justice Qaisar Ahmed Hamidi

Born in 23rd March 1939. Migrated from Tonk, Rajasthan India in 1949 and settled in Tando Allahyar. Joined the subordinate judiciary of Sindh in November 1963 and served at Jacobabad, Dadu, Umerkot, Mirpurkhas, Sanghar, Hyderabad and Karachi. He also served in the province of Balochistan from 1977 to 1986 (on deputation) as Sessions Judge Khuzdar and Sibi and Secretary Law Department Government of Balochistan. Before his elevation as a Judge of Sindh High Court in October 1988 he was Special Judge Anti Coruption (Federal) at Karachi. He expired on 06 October 1993 as a serving Judge of Sindh High Court.


News

More...

Notifications

More...

Quick Links