Honourable Justice

Justice_M_Ashraf_Leghari

Mr. Justice Muhammad Ashraf Leghari

Born on 7th March, 1941 in village Manik Leghari, Taluka Matli ( the then District Hyderabad), now District Badin. Matriculated in the year 1959 from Noor Muhammad High School Hyderabad, University of Sindh. Graduated in the year 1964 from Government City College Hyderabad, and passed LL.B in the year 1967 from Government Sindh Law College Hyderabad.

Entered legal profession in January 1968 and enrolled as an Advocate on 28th September, 1968. Enrolled as an Advocate of High Court of Sindh on 10th January 1975. Enrolled as an Advocate of Supreme Court of Pakistan on 23th May 1992.

Elected as Joint Secretary of Hyderabad District Bar Association in the year 1973. Performed Honorary job of Lecturer-ship in Government Sindh Law College Hyderabad from the year 1991.

Elected as President, High Court Bar Association Hyderabad, on 29th March 1947.

Conducted number of cases on behalf of the State as an Advocate on the penal of learned Advocate General Sindh.

Elevated Judge High Court of Sindh, on 20th April, 1999.

Appointed as Member, election Commission Pakistan on 9th February, 2002.


News

More...

Notifications

More...

Quick Links